
- remove_red_eye 4
- favorite 0
Początki jako tatuator - jak przygotować portfolio i czy naprawdę trzeba umieć rysować?
- perm_identity Ola pejczi
“Czy tatuator musi umieć rysować?” to jedno z częstszych pytań, jakie zadają sobie osoby rozważające tę ścieżkę kariery. Obecnie sporo osób twierdzi, że umiejętność rysunku nie jest konieczna, by tatuować, szczególnie gdy obecnie mamy tyle ułatwień w postaci cyfrowych urządzeń i ich oprogramowania. Oczywiście, czysto teoretycznie da się tatuować bez podstaw rysunku, ale zdecydowanie tego podejścia nie popieramy i będziemy do upadłego bronić tradycyjnych, analogowych technik. Tatuator to zawód, który łączy bycie artystą oraz rzemieślnikiem i wymaga jednocześnie opanowania obu tych aspektów. Jedno to stworzenie dobrego projektu, a drugie to przełożenie go na skórę.
Opanowanie rysunku daje nie tylko samą pewność prowadzonej kreski, ale też wiedzę na temat kompozycji, czy zestawiania ze sobą odpowiednio kontrastujących elementów, a z czasem buduje wyczucie estetyki, co jest niezwykle ważne w tym zawodzie. To nie nam oceniać, czy artysta rysuje ładnie, czy brzydko, dobrze, czy źle - od zawsze wiadomo, że jest to kwestia gustu i w tym nie ma co się spierać. Jednak po każdej, nawet najmniejszej kresce, kropce, czy wypełnieniu, można ocenić czy tatuator wie co robi, czy zdecydowanie wykonuje każdy ruch i czy czuje się pewnie w dziedzinie, w której zdecydował się specjalizować. Niepewną rękę widać po pracach i nie trzeba się znać na tatuażach, żeby widzieć nieumyślnie rozchwianą kreskę.
Umiejętność rysowania przekłada się nie tylko na jakość, ale również na oryginalność projektów - aby nie polegać tylko na inspiracjach znalezionych w internecie - oraz na łatwość w projektowaniu wzorów na indywidualne życzenie klienta. Jeśli umiesz naszkicować to, co masz w głowie, będzie Ci zdecydowanie łatwiej zaprezentować swoje pomysły klientowi.
Jeśli nadal nie masz przekonania, że podstawy rysunku są dla tatuażystów obowiązkowe - wyobraź sobie sytuację, kiedy w trakcie tatuowania za wcześnie zmywa Ci się część kalki. Co w takiej sytuacji zrobi osoba, która nie potrafi rysować? A jak zachowa się tatuator wiedzący jak poprowadzić brakujące kreski? Umiejętność dorysowania części wzoru zdecydowanie wpłynie na pewność siebie i opanowanie podczas sesji, a co za tym idzie na jakość wykonanego wzoru. A co w sytuacji, w której zanim oznaczysz całą kalkę, klient stwierdzi, że nie daje już rady i poprosi o dokończenie na kolejnym spotkaniu? Nie musisz robić tatuaży z freehandu, ale opanowanie rysunku to zdecydowanie jedna z podstawowych umiejętności, jakimi powinien cechować się dobry tatuator.
Z rysunku można szkolić się zarówno na profesjonalnych kursach, jak i w domu, jeśli nie czujesz się pewnie z ołówkiem w ręku. Wielu artystów jest samoukami w rysunku i malarstwie. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na inwestycję w kurs, zawsze możesz ćwiczyć przy pomocy wskazówek z Youtube’a czy mediów społecznościowych. A tak naprawdę najwięcej nauki daje jak największa ilość godzin spędzonych z ołówkami i cienkopisami. Praktyka, praktyka, i jeszcze raz - praktyka. Możesz wziąć udział w kursach i szkolić się na temat wszelkich technik, ale nic nie da Ci większej pewności siebie, niż te długie godziny spędzone nad kartką. Ołówek, jako najbardziej klasyczna technika, stanowi pewnego rodzaju podstawę, a jednym z lepszych ćwiczeń przed podjęciem się zawodu tatuatora to rysowanie cienkopisami. Nie dość, że zróżnicowanymi rozmiarami przypominają one igły, to - tak samo jak tuszu w skórze - nie da się ich zmyć ani wytrzeć. W momencie, gdy poczujesz się pewniej z ołówkiem, polecamy przesiąść się na cienkopisy. Najlepiej kupić kilka różnych rozmiarów i bawić się grubościami konturów, wypełnianiem kropkami, czy większych powierzchni grubszymi flamastrami. Pamiętaj, że do grubszych cienkopisów lepiej zaopatrzyć się w porządny papier - jeśli będzie za cienki, może się falować albo przerywać i tym samym zabrać Ci całą dobrą zabawę, a wręcz zacząć frustrować. Odpowiednio dobrane narzędzia powinny sprawiać przyjemność podczas ich używania, a nie co chwilę denerwować. W sklepie plastycznym na pewno ktoś doradzi Ci, jaki papier wybrać.
Gdy masz już opanowane podstawy rysunku, możesz zacząć kompletować portfolio. Nie powinno się do niego wrzucać wszystkich prac, tylko te wybrane, najlepsze. Jeśli masz problem z oceną, które prace będą się najlepiej nadawać, poradź się kilku bliskich osób - nie bój się pytać innych o zdanie, w końcu później, już jako tatuażyst(k)a, będziesz liczyć się z oceną swoich prac przez wiele osób, głównie współpracowników i potencjalnych klientów. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby wybrane do portfolio prace były konsekwentnie wykonane w konkretnym stylu i spójne ze sobą, ale nie jest to konieczne. Na początku tej drogi mało kto ma jasno określony styl, w którym będzie chciał tatuować - często przychodzi to dopiero po jakimś czasie, a najważniejsze tak naprawdę są Twoje umiejętności, wyczucie estetyki, kompozycji oraz balansowanie elementów i kontrastu.
Do portfolio - niezależnie od formy, w jakiej będzie, na papierze lub online - warto dołączyć krótki opis swojej osoby. Możesz napisać kilka zdań, jakie masz doświadczenie lub motywację, żeby zacząć praktyki, jakie masz zainteresowania w dziedzinach sztuki i poza nią. Tak samo, jak w przypadku już doświadczonych tatuatorów i ich portfolio, odbiorcy lubią widzieć, kto stoi za projektami i jak się prezentuje jako osoba. Klienci często kierują się tym przy wyborze, bo potrzebują złapać z artystą jakieś połączenie, poza oczywiście wyborem konkretnego stylu tatuażu. Mimo że oczywiście największą wartość portfolio mają przedstawione w nim projekty, podobnie może być w przypadku Twojego potencjalnego pracodawcy, którego musisz jakoś zachęcić i zainteresować swoją osobą.
Nie tylko zawartość portfolio ma znaczenie, ale też sposób, w jaki zaprezentujesz swoje prace - to wszystko wiele o Tobie mówi. Jeśli masz portfolio w postaci analogowej, zwróć uwagę na to, czy kartki są czyste i niepogięte, ułożone tematycznie, rozmiarami czy chronologicznie, a najlepiej jeśli będą wszystkie jednakowej wielkości i zabezpieczone w segregatorze czy teczce. Takie detale pokazują, jakie masz podejście do swoich prac, do tworzenia i pokazywania swoich projektów. Najbardziej praktyczne są standardowe rozmiary, czyli na przykład A4, ale możesz też zaszaleć z innymi - ważne, żeby jako całość było to spójne, więc jeśli masz prace w różnych rozmiarach, możesz je wkleić do jednego większego albumu, dzięki czemu będzie bardziej przejrzyście i jednolicie.
Cyfrowe portfolio również warto zaprezentować schludnie, spójnie i przejrzyście. Jeśli zbierasz w jednym miejscu skany rysunków, zadbaj o to, aby były obrobione w ten sam sposób, w takim samym formacie, z logo (o ile je dodajesz) konsekwentnie w takim samym ułożeniu i rozmiarze. Pamiętaj, diabeł tkwi w szczegółach! Przygotowując cyfrowe portfolio do wysyłki mailem najlepiej jak ułożysz wszystkie prace w jednym pliku, który standardowo można otworzyć na wszystkich komputerach i tabletach, czyli na przykład PDF. Zwróć uwagę, żeby plik był czytelny i jednocześnie nie ważył za dużo - to też ważne aspekty, które wpływają na łatwość w odbiorze Twoich prac. Nie pozwól, żeby odbiorca musiał się natrudzić, bo to często mocno zniechęca.
Jak już zaczniesz praktyki i będziesz mieć na koncie pierwsze wykonane tatuaże, pewnie zaczniesz dodawać je do swojego portfolio. Zdecydowana większość tatuatorów polega na mediach społecznościowych, jako miejscu prezentacji swoich umiejętności. Niektórzy, przeważnie ci bardziej znani, posiadają swoje strony internetowe, co wymaga o wiele większego wkładu pieniędzy i pracy. Jest też oczywiście coś pomiędzy - istnieje wiele stron, z których część jest darmowa, gdzie można skompletować i przedstawić swoje prace, np. popularny szczególnie wśród grafików Behance, Adobe Portfolio, Wix, czy SquareSpace. Gdy rozwiniesz się w fachu i zbudujesz portfolio oparte na tatuażach, poza samymi projektami, przydatnym rozwiązaniem będzie publikacja prac na stronach dedykowanych stricte tatuażom, np. InkSearch, TattooArtist, czy TattooDo. Na takich stronach tatuatorzy publikują zarówno wolne projekty, jak i zdjęcia wykonanych tatuaży - aby takie tatuatorskie portfolio było schludne i dopracowane, warto przyłożyć się do wykonania dobrych zdjęć i ich późniejszej obróbki. Wskazówki dotyczące zdjęć tatuaży umieściliśmy w tym artykule.
Mamy nadzieję, że wiesz już, na co zwrócić uwagę przy kompletowaniu portfolio i jak zabrać się za jego przygotowanie. Droga do stania się artystą tatuażu bywa długa, ale bardzo satysfakcjonująca, czego serdecznie Ci życzymy. Powodzenia!