Tatuaż zostanie z Tobą na całe życie, więc to naturalne, że możesz mieć kłopot z podjęciem decyzji o tym, kto najlepiej go wykona. Jak wybrać najlepszego dla siebie artystę, który stworzy Twój wymarzony wzór? Kto zrobi to z pełnym profesjonalizmem, zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny, a zarazem spełni się artystycznie przy Waszym wspólnym projekcie? W tym artykule podpowiadamy, jak - jako klient - wybrać odpowiedniego dla siebie tatuatora lub tatuatorkę.

Poszukiwania najlepiej tak naprawdę zacząć od określenia, jaki wzór chcesz mieć wytatuowany, a przede wszystkim: w jakim stylu. W kwestii umiejscowienia czy rozmiaru najlepiej doradzi Ci Twój tatuator, ale jeśli chodzi o styl, to Ty najlepiej wiesz, co Ci się najbardziej podoba. Najlepiej dopiero po jego określeniu zabierać się za poszukiwania konkretnych osób, które się w tym stylu poruszają. W opis i rozróżnienia stylów zagłębiliśmy się nieco w tym artykule.

Czasami wybór konkretnego stylu jest oczywisty, jeśli wiesz czego chcesz albo zobaczysz gdzieś inspirację, która nie pozostawia wątpliwości. Ale co w przypadku, kiedy nie masz pewności? Najlepszą pracą domową, jaką możesz wtedy wykonać, to przeglądanie jak największej ilości tatuaży - im więcej ich zobaczysz, tym bardziej będzie Ci się klarowało to, co Ci się podoba, a także (co również niezwykle ważne!) co Ci zdecydowanie nie odpowiada.

Po jakimś czasie zaczniesz zauważać elementy wspólne dla wzorów, które zwracają Twoją uwagę najbardziej, a może nawet zaczniesz rozpoznawać i nazywać style. Do takich poszukiwań najpopularniejszy jest Instagram, Facebook (zarówno grupy tematyczne, jak i profile artystów) i Pinterest, a także dedykowane tatuażom portale, takie jak InkSearch, TattooArtist, czy TattooDo, gdzie możesz wyszukiwać wzory po hasztagach lub artystach i zapisywać inspiracje. Po przejrzeniu odpowiedniej ilości wzorów zacznie Ci się klarować wizja na wzór, a najprawdopodobniej nawet i kilka!

Gdy masz już doprecyzowany styl i pomysł na wzór, warto zorientować się, kto w Twojej okolicy wykonuje takie projekty. Nie musi to wcale być najbliższa okolica - sprawdź całe swoje miasto, a jeśli jest ono niewielkie, to weź pod uwagę też sąsiednie lub te nieco dalej. Od razu uprzedzamy - nie zawsze warto wybierać artystę, który akurat będzie najbliżej. Niektórzy klienci podróżują do swoich tatuatorów do innych miast, a nawet i za granicę kraju. Dla tak kosztownej i permanentnej ozdoby ciała warto wziąć pod uwagę dalszą wyprawę, jeśli oczywiście można sobie na to pozwolić.

Podczas poszukiwań konkretnej osoby, poruszającej się w wybranym przez Ciebie stylu, najważniejsze jest portfolio. Jeśli artysta nie ma zdjęć z wykonanymi przez siebie pracami, raczej powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia, ponieważ każdy dobry artysta może poprzeć swoje umiejętności zdjęciami. Najlepiej jeśli można zobaczyć tam zarówno tatuaże tuż po wykonaniu, jak i te zagojone - to wiele mówi o kompetencjach artysty i dzięki temu możesz wiedzieć czego się spodziewać po wygojeniu.

Oglądając prace konkretnego artysty lub artystki przede wszystkim najpierw musisz ocenić, czy ta kreska Ci odpowiada, czy tatuaże przykuwają Twoją uwagę od razu i czy mają w sobie to „coś”. Potem przyjrzyj się detalom: czy kontur jest wbity równo, czy może jest rozedrgany lub niejednakowej grubości i widzisz gdzieś po bokach „rozlany” tusz, czy kreski poprowadzone są pewną ręką, czy raczej rozchwianą (wszystko to zobaczysz na zbliżeniu, dlatego plusem u tatuatora są zdjęcia tatuaży z bliska - wiadomo wtedy, że nie ma nic do ukrycia). Jeśli artysta wykonuje wzory kolorowe, przyjrzyj się, czy połacie koloru są położone równo, jednolicie, bez „dziur”, a przejścia pomiędzy kolorami są gładkie.

Tak samo, jak w przypadku wybierania właściwego studio (o czym więcej piszemy tutaj), warto też popytać znajomych o radę i polecenia. Obecnie coraz więcej osób się tatuuje, więc jest spora szansa że ktoś z Twojego kręgu był akurat u artysty, którego bierzesz pod uwagę. Możesz popytać o opinie wśród przyjaciół i dalszych znajomych, jak również poszukać ich w internecie, nawet na profilu artysty w mediach społecznościowych.

W podjęciu decyzji sporo pomaga też samo spotkanie z artystą na żywo - prawie każdy tatuator oferuje bezpłatne konsultacje, które przeważnie odbywają się na miejscu w studio, w którym pracuje. Podczas takiego spotkania możesz przede wszystkim wypytać o najważniejsze dla Ciebie kwestie, takie jak higiena i bezpieczeństwo (np. czy używane są igły i elementy jednorazowe, a jeśli wielorazowe - to czy używany jest autoklaw, czy przestrzeń, w której się tatuuje, jest dezynfekowana przed i po każdym kliencie), czy wykorzystywane tusze są zgodne z najnowszymi regulacjami prawnymi oraz - jeśli to dla Ciebie ważne - czy są wegańskie (więcej o tuszach dowiesz się z tego artykułu).

Nie bój się pytać! Artysta powinien bez problemu odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości, doradzić i opowiedzieć, jak wygląda cały proces, od szkicu po gotowy wzór i ewentualne poprawki. Podczas takiego spotkania możesz też poprosić o pokazanie zdjęć zagojonych tatuaży - nawet jeśli artysta nigdzie ich nie opublikował, możliwe że ma takie w zanadrzu. Na konsultacji możesz też omówić swój pomysł na wzór, pokazać inspiracje i dowiedzieć się od artysty, czy podejmie się wykonania go w swoim stylu, a także czy dany projekt jest wykonalny w wybranym przez Ciebie miejscu i rozmiarze.

Artyści specjalizujący się w konkretnym stylu nie podejmują się wszystkich projektów, więc nie zdziw się jeśli dostaniesz odmowę - szanujący się artysta nie zrobi wzoru, z którym nie czuje się pewnie, tylko po to żeby zarobić, za to najprawdopodobniej chętnie doradzi Ci u kogo innego możesz taki wzór wykonać. Jeśli tatuator podejmie się projektu, przed zapisaniem terminu powinien podać Ci cenę (lub widełki cenowe) i określić przybliżony czas wykonania. Może też podpowiedzieć Ci, jak wygląda u niego dzień tatuowania, jak się do niego przygotować oraz jak będzie przebiegać proces gojenia.

Inna ważna kwestia podczas takiego spotkania na żywo to samo wrażenie, jakie na Tobie wywrze jako osoba. Zwróć uwagę, czy macie nić porozumienia, czy artysta lub artystka chętnie odpowiada na pytania i czy sprawia, że czujesz się komfortowo i bezpiecznie. Weź pod uwagę, że spędzicie razem dobre kilka godzin, więc to ważny aspekt, zaraz po odpowiedniej kresce i poczuciu bezpieczeństwa.

Dobra komunikacja i tak zwany „flow” to jedna z podstaw udanej współpracy, a nie wszyscy klienci zdają sobie sprawę z tego, że artysta też musi być podekscytowany danym projektem, żeby mieć pewność że dobrze wyjdzie. Tutaj warto też kierować się trochę swoją intuicją - jeśli czujesz, że dobrze się dogadujesz z artystą, który spełnia wszystkie Twoje poprzednie wymogi, idź w to! Jeśli z kolei podczas spotkania czy rozmowy czujesz, że coś Ci nie gra, nie masz pewności czy się dogadacie, to może być ważna czerwona lampka od Twojej intuicji.

Mamy nadzieję, że teraz już masz nieco więcej jasności w kwestii wyboru. Ostatnia porada, jaką mamy - nie spiesz się z decyzją i daj sobie odpowiednio dużo czasu na zrobienie rozeznania. Pamiętaj, że dziara ma być na całe życie, więc lepiej zastanawiać się nieco za długo, niż pochopnie dokonać wyboru. Powodzenia!