- remove_red_eye 105
- favorite 0
Igły do tatuażu - czym się różnią i jak je prawidłowo dobierać?
- perm_identity Ola pejczi
- comment 0 komentarzy
Igły to tak naprawdę najważniejsze elementy w kwestii wprowadzania tuszu w skórę - możesz nie mieć maszynki, ale bez igły nie wykonasz tatuażu. Aby sprawnie dobierać igły do konkretnego wzoru, przydatne jest oczywiście doświadczenie, a na sam początek najbardziej istotne jest poznanie oznaczeń widniejących na opakowaniach igieł oraz zrozumienie za co odpowiada który parametr.
Igły występują w różnych kombinacjach, zarówno pod kątem ich ilości (pojedynczych igieł zlutowanych razem w jeden element) oraz ułożenia, różnią się też parametrami takimi jak długość naostrzenia czy grubość. Główny podział to ten pod kątem ułożenia - na igły okrągłe i płaskie:
igły okrągłe - charakteryzują się ułożeniem w okrągłą wiązkę, tak aby po jednym nakłuciu wykonać nimi kropkę. Najbardziej popularne są round linery (RL), czyli zwarte wiązki igieł wykorzystywane głównie do konturu. Dzięki bliskiemu ułożeniu igieł otrzymujemy wysokie nasycenie kolorem. Jeszcze bardziej zwartym rodzajem round linerów są tak zwane tight linery (TL), które zwykle wykorzystuje się również do konturowania. Drugi najpopularniejszy rodzaj igieł okrągłych to round shadery (RS), najczęściej używane do wypełnień i cieni. Rzadziej spotykane są hollow linery (HL), czyli igły ułożone w okrąg pusty w środku, wprowadzający większą ilość tuszu niż inne linery.
igły płaskie - najbardziej popularne to tak zwane magnumy (M1 lub MG), czyli igły ułożone w dwóch rzędach (przypominające kształtem płaski pędzel do malowania), z których najczęściej korzysta się przy cieniowaniu i wypełnieniach. Charakterystycznym rodzajem igły tego typu jest round magnum (RM), nazywany wymiennie jako curved magnum (CM) czy też soft edge magnum (SEM), a w którym ostrza igieł ułożone są w lekkim łuku - wysunięte do przodu na środku, a cofnięte na krawędziach. Innym popularnym rodzajem igły MG jest double stack magnum (M2), z igłami ułożonymi ciaśniej, niż w standardowym magnumie.
Długość naostrzenia (ang. taper - stożek) to jeden z najważniejszych parametrów igły, na jakie musisz patrzeć przy doborze do wzoru. Im dłużej naostrzona igła, tym łatwiej przebije skórę, ale jednocześnie wtłoczy mniej tuszu, z kolei krócej naostrzona igła wbije go więcej. Wśród igieł dostępnych na rynku mamy trzy długości naostrzenia: krótkie, czyli 2-3 mm (short taper, ST), średnie, czyli 3-4 mm (medium taper, MT) oraz długie, czyli 5-7 mm (long taper, LT, rzadziej extra long taper, XLT).
Grubość pojedynczej igły jest kolejnym aspektem branym pod uwagę przy wyborze. Podobnie jak długość naostrzenia, grubość igły wpływa na ilość wbitego tuszu - im grubsza igła, tym więcej tuszu wtłoczy w skórę. Wartość ta podawana jest na dwa sposoby - w milimetrach lub wartością liczbową. Liczba 8 odpowiada grubości 0,25 mm, i odpowiednio: liczba 10 to 0,30 mm, a 12 to 0,35 mm. Dla ułatwienia przedstawiamy to w tabelce poniżej:
Rozmiar igły - określa ilość pojedynczych igieł zlutowanych w całość i w efekcie wpływa na szerokość zestawu w przypadku igły płaskiej oraz na grubość w przypadku igły okrągłej. Rozmiar oznaczany jest po prostu liczbą złożonych razem igieł - może to być od jednej sztuki do nawet kilkudziesięciu.
W miarę nabywania doświadczenia każdy tatuator zaczyna mieć swoje ulubione igły (oraz oczywiście te, których nie znosi!) i wie, do jakiego wzoru które będą się nadawać najlepiej. W dalsze niuanse i praktyczne porady zagłębiamy się w naszym podręczniku w rozdziale dedykowanym igłom, a oto parę przykładów, które mogą dać Ci wskazówki, jakie igły wybrać:
- do czarno-szarych projektów (wykonywanych tuszami o mniejszej gęstości - więcej o tuszach i ich parametrach dowiesz się z tego artykułu) polecamy cieńsze igły o długim naostrzeniu,
- do wbijania kolorowych tuszów (które z zasady są gęstsze i trudniejsze do wbicia) najlepiej nadają się grubsze igły o krótszym naostrzeniu,
- do wypełniania większych powierzchni, niezależnie od koloru, najlepsze będą magnumy,
- do konturu sprawdzają się zarówno standardowe round linery, jak i round shadery,
- cieniowanie najlepiej wykonać magnumami, choć do mniejszych elementów przydadzą się też większe round shadery.
Oczywiście są to tylko teoretyczne i dość ogólne wskazówki, których nie musisz się sztywno trzymać - bardziej doświadczeni tatuatorzy eksperymentują z igłami i robią na przykład fragment konturu magnumem, czy kropki round shaderem, choć to zdecydowanie zabiegi dla osób z większym doświadczeniem i pewniejszym chwytem maszynki. Z biegiem czasu i ilością wytatuowanych wzorów nabierzesz wprawy w doborze i będziesz wiedzieć najlepiej czego Ci potrzeba.
Igły standardowe lub kartridże będziesz dobierać w zależności od posiadanej maszynki. Obecnie najbardziej popularnym rodzajem są igły modułowe, czyli zamocowane w tak zwanych kartridżach - plastikowych obudowach o uniwersalnym rozmiarze i kształcie. Główną zaletą igieł modułowych jest krótki czas wymiany igły w trakcie tatuowania. Standardowe igły muszą być montowane w dziobie lub gryfie dedykowanym dla konkretnego rodzaju i rozmiaru igły. Z kolei kartridże odpowiednią końcówkę mają już zamontowaną fabrycznie, a dzięki ich konstrukcji szybko i wygodnie wkłada się je bezpośrednio do gryfu lub maszynki. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, by kartridż zawierał membranę chroniącą wnętrze maszynki przed płynami ustrojowymi.
Oznaczenia na opakowaniach najłatwiej odczytasz wiedząc, co oznacza który parametr igły. W zależności od producenta oznaczenia mogą się nieco różnić, ale znając opisane przez nas wyżej podstawy na pewno dasz radę je rozszyfrować. Poniżej przykłady najbardziej popularnych sposobów oznaczeń z opisem:
1203RS (MT)
12- grubość igły: 0,35 mm; 03 - rozmiar igły, czyli 3 sztuki zlutowane razem; RS - Round Shader, czyli okrągła igła do cieniowania; MT - medium taper, czyli średnia długość naostrzenia
0805RL LT
Round Liner w rozmiarze 5, o grubości 0,25 mm i z długim ostrzem
7RM 0,30 mm MT 3,5 mm taper
Round Magnum (curved / soft edge) w rozmiarze 7, o grubości 0,30 mm i z naostrzeniem o długości 3,5 mm.
W razie wątpliwości polecamy zapoznać się z rozdziałem o igłach w naszym podręczniku. Jeśli stoisz jeszcze przed wyborem swojej pierwszej maszynki, zapraszamy do naszego artykułu na ten temat.
Komentarze (0)