- remove_red_eye 250
- favorite 0
Jak wybrać swoją pierwszą maszynkę do tatuażu?
- perm_identity Ola pejczi
Jedno z najczęściej zadawanych nam pytań przez osoby stawiające pierwsze kroki w świecie tatuażu. Każdy rozpoczynający swoją przygodę z tatuowaniem nie może się wręcz doczekać momentu, gdy chwyci w końcu w dłoń swoją pierwszą maszynkę. Na rynku dostępne są setki przeróżnych modeli, jak więc wybrać ten najlepszy? Każdy rodzaj maszynki będzie miał swoje plusy i minusy, a więc jest to kwestia priorytetów artysty. Osobom mniej doświadczonym podpowiadamy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy wyborze.
Najważniejsze cechy, nad jakimi warto się pochylić, to:
- rodzaj maszynki - rotacyjna czy cewkowa (o najważniejszych różnicach między nimi piszemy tutaj, a w niuanse dokładniej zagłębiamy się w naszym podręczniku),
- budżet jakim dysponujesz,
- warunki gwarancji,
- waga maszynki i szerokość chwytu,
- skok igły,
- rodzaj zasilania - czy bezprzewodowe, a jeśli standardowe to z jakim rodzajem zasilacza.
W internecie pełno jest zestawów dla początkujących z maszynkami cewkowymi, gdzie poza samą maszynką znajdziesz pełne wyposażenie potrzebne do wykonania pierwszej dziary. Przeważnie odradzamy takie sety i same maszynki cewkowe - są one na tyle skomplikowanymi w obsłudze urządzeniami, że często kończy się to większą niechęcią i frustracją, niż motywacją do działania. Szerokie spektrum kombinacji w maszynce cewkowej może być ogromną zaletą dla doświadczonej osoby, która wie czego szuka w sprzęcie. Początkującym zwykle radzimy zacząć od czegoś intuicyjnego i prostego w obsłudze, aby nie skupiać się zbytnio na skomplikowanym ustawianiu sprzętu, tylko stricte na samej nauce prowadzenia igły po skórze, dlatego na start zdecydowanie polecamy maszynki rotacyjne.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że ważnym aspektem podczas wyboru jest też koszt samej maszynki. Jeśli nie masz jeszcze pewności, czy tatuowanie to zajęcie dla Ciebie, a chcesz jedynie się sprawdzić - prawdopodobnie będziesz celować w niższą półkę cenową. Jest to w pełni zrozumiałe, mimo to na sam początek stanowczo odradzamy wybór najtańszych modeli. Nowicjuszom przeważnie radzimy wybierać maszynki ze średniej półki cenowej. Najtańszy sprzęt, jak to często bywa i poza światem tatuażu, potrafi być na tyle toporny w obsłudze i wadliwy, że może zepsuć Ci całą frajdę z nauki, albo zrazić w ogóle do dalszego eksplorowania tematu. Jeśli z kolei czujesz, że tatuowanie to zdecydowanie Twoja droga i to tylko kwestia czasu kiedy opanujesz nową technikę, radzimy odłożyć na maszynkę nieco więcej i celować w średnią lub wyższą półkę cenową. Taką maszynką zwykle przyjemniej jest się uczyć i stawiać pierwsze kreski, a jej koszt najprawdopodobniej szybko się zwróci - gdy tylko opanujesz podstawy i zaczniesz tatuować zawodowo.
Odradzamy również kupowanie maszynek z zagranicznych serwisów (takich jak np. Aliexpress czy Temu), głównie ze względu na warunki realizacji gwarancji w przypadku problemów ze sprzętem. Sprzedawca najczęściej zaoferuje dostarczenie produktu bezpłatnie, ale jeśli maszynka zacznie szwankować, to wyegzekwowanie naprawy lub wymiany najczęściej jest niemożliwe. Kupienie takiego samego modelu na rodzimym rynku będzie droższe, ale zapewni Ci ochronę i prawa konsumenckie w najwyższym, europejskim standardzie.
Ważnym aspektem jest waga maszynki, szczególnie przy delikatnych nadgarstkach czy dłoniach. Warto celować w jak najlżejszą maszynkę, jeśli będziesz pracować nią po wiele godzin dziennie. W przypadku pena najlepiej jeśli chwyt maszynki będzie nieco szerszy - szczególnie na początku może to ułatwić naukę i mniej męczyć dłoń.
Na początek nauki tatuowania sugerujemy maszynkę ze standardowym skokiem o wartości około 3,5 mm. Skok maszynki jest parametrem, który określa odległość, jaką pokonuje igła od maksymalnego schowania do maksymalnego jej wysunięcia. W zależności od modelu skok może być stały (zawsze taki sam) lub regulowany, a jego zmienne wartości będą miały zastosowanie w różnych stylach i technikach tatuowania. Więcej o stylach i technikach możesz dowiedzieć się z naszego podręcznika, w którym zagłębiamy się nie tylko w specyfikę podstawowych technik, ale również odpowiedni dobór sprzętu i przygotowanie do nauki. Sama regulacja skoku nie jest według nas konieczna, a często powoduje więcej komplikacji, niż pożytku.
Poza maszynką ważnym aspektem będzie rodzaj zasilania. Standardowo jest to osobny zasilacz, który podłączany jest do prądu i zasila maszynkę osobnym kablem. Najczęściej do zestawu potrzebna jest też stopka wyzwalająca zasilacz, choć nie jest to element niezbędny. W zależności od budżetu, jakim dysponujesz, możesz pokusić się na pena zasilanego bezprzewodowo - takie modele to już wyższa półka cenowa, ale idzie za nimi wygoda, jaką jest brak kabli.
Biorąc pod uwagę wszystkie opisane aspekty, nasza rekomendacja pada zdecydowanie na rotarkę typu pen. Szczególnie dla osób początkujących jest to maszyna na tyle łatwa w obsłudze, że nie zrazi do dalszej nauki, a da wszelkie możliwości potrzebne na początku tatuatorskiej drogi. Najlepiej jak będzie to maszynka rotacyjna o stałym skoku (standardowym, czyli około 3,5 mm) oraz najniższej możliwej wadze, aby jak najmniej męczyła nadgarstek. W Twojej kwestii pozostaje, czy będzie to maszynka bezprzewodowa, za czym idzie większa swoboda, ale też i waga oraz czy zdecydujesz się ewentualnie na regulowany skok, co z kolei wpływa na wyższą cenę.
Nie martw się, że źle wybierzesz - jakakolwiek maszynka, która trafi w Twoje ręce, da Ci ogrom cennego doświadczenia i wiedzy. Już po krótkim czasie pracy z maszynką będziesz wiedzieć co Ci w niej leży, a czego ewentualnie brakuje oraz co jest ważnym aspektem, a co niekoniecznie. W razie czego używaną maszynkę możesz sprzedać na rynku wtórnym (na forach internetowych czy grupach na Facebooku) i kupić inną - gdy już będziesz wiedzieć, jakie są Twoje potrzeby i priorytety podczas pracy.
Wiesz już, jaka maszynka najbardziej do Ciebie przemawia? A może jeszcze się wahasz? Więcej szczegółowych informacji o różnicach, wadach i zaletach każdego rodzaju maszynek znajdziesz w tym artykule oraz naszym podręczniku - mamy nadzieję, że rozwieje to Twoje wątpliwości.