- remove_red_eye 342
- favorite 0
Jakie istnieją rodzaje maszynek do tatuażu i czym się różnią?
- perm_identity Ola pejczi
- comment 0 komentarzy
Maszynka do tatuażu to podstawowe narzędzie prawie każdego tatuatora i tatuatorki - zwykle od niej zaczyna się kompletowanie sprzętu potrzebnego do pracy. Przed wyborem dobrze jest się zaznajomić z rodzajami maszynek jakie są dostępne i wybrać swoją - kierując się własnymi priorytetami. Każdy ma inne wymagania od sprzętu, co klaruje się z biegiem czasu, nabieranym doświadczeniem i ilością wytatuowanych klientów. Jeśli interesuje Cię kwestia wyboru pierwszej maszynki, zapraszamy do naszego artykułu z poradami tutaj.
Na rynku dostępne są trzy rodzaje maszynek: cewkowe, rotacyjne oraz pneumatyczne. Każda z nich ma swoje wady i zalety, co warto wiedzieć przed wyborem sprzętu.
Maszynki rotacyjne
Maszynki rotacyjne to obecnie najbardziej popularny rodzaj, chętnie wybierany przez tatuatorów nie tylko stawiających pierwsze kroki, ale też tych bardziej doświadczonych. Wbrew powszechnej opinii powstały one niemal w tym samym czasie, co maszynki cewkowe, a nawet nieco wcześniej - pierwsze na świecie elektryczne maszynki do tatuażu to prototypy dzisiejszych rotarek. Jak każdy sprzęt z biegiem czasu były one ulepszane, jednak warto wiedzieć że zarówno maszynki rotacyjne, jak i cewkowe, pojawiły się na świecie na przełomie XIX i XX wieku. Jeśli interesuje Cię bardziej szczegółowa historia maszynek, polecamy ten artykuł. Zasada działania rotarki jest bardzo prosta - igła wprawiana jest w ruch za pomocą tłoka, który rusza się dzięki obrotowemu elektrycznemu silnikowi. Sposobów przełożenia mocy z silnika na ruch igły jest kilka, jednak niezależnie od tego budowa takiej maszynki jest bardzo prosta, dzięki czemu jest to sprzęt łatwy w obsłudze.
Dlatego jedne z zalet maszynek rotacyjnych to zdecydowanie prostota budowy oraz łatwość obsługi i konserwacji sprzętu. Kolejnym ważnym aspektem jest niższy poziom hałasu podczas pracy oraz mniejsze przenoszenie wibracji na dłoń - szczególnie w porównaniu do cewkowego odpowiednika. Dużym plusem rotarek jest kompatybilność ze wszystkimi rodzajami igieł (zarówno tych standardowych, jak i kartridży - więcej o igłach możesz przeczytać tutaj). Dla niektórych jedną z wad rotarek może być ograniczona ilość kombinacji w ustawianiu sprzętu, choć dla osób początkujących przeważnie jest to na plus.
Maszynki typu pen
Maszynki typu pen są szczególnym rodzajem rotarek i obecnie najbardziej popularnym typem maszynek, najchętniej wybieranym przez współczesnych artystów, niezależnie od poziomu zaawansowania. Maszynki te mają prawie wszystkie wyżej wymienione cechy maszynek rotacyjnych - poza samym kształtem wyróżnia je fakt, że są kompatybilne wyłącznie z kartridżami oraz mogą być zasilane standardowo przez kabel lub bezprzewodowo przy użyciu dedykowanych akumulatorów. Jak sama nazwa wskazuje, kształtem przypominają grubego markera - mają dość szeroki chwyt, co wpływa na większy komfort pracy, łatwiej się je trzyma i mniej obciążają dłoń. Z naszego doświadczenia wynika, że jest to najpopularniejszy rodzaj nie bez powodu - peny są niezwykle wygodne i intuicyjne w obsłudze. Szczególnie dla początkujących artystów tatuażu jest to jak najbardziej rozsądny wybór.
Maszynki cewkowe
były najbardziej popularne przez większość XX wieku - przejęły one wtedy rynek praktycznie na całym świecie. Jest to najtańszy rodzaj sprzętu, który ma zarazem największą ilość kombinacji ustawień. Są to bardzo proste w budowie urządzenia, jednak ich obsługa i odpowiednie ustawienie może przysparzać kłopoty osobom niedoświadczonym. Zasada działania maszynki cewkowej opiera się - w dużym uproszczeniu - na prostym elektromagnesie. Na skutek przepływu prądu cewki wytwarzają pole magnetyczne wprawiające w ruch kotwę, do której przymocowana jest igła. Kotwa pracuje w górę i w dół, umożliwiając igle przebijanie skóry. Oczywiście pod warunkiem, że wszystkie ustawienia są odpowiednio dobrane, co jest właśnie kwestią wprawy i praktyki. Ze względu na mnogość ustawień i zróżnicowaną budowę tatuatorzy korzystający z cewek często mają ich kilka - jedną do konturu, inną do wypełnień, czy do cieniowania. Ułatwia to pracę o tyle, że nie trzeba w trakcie tatuowania zmieniać wszystkich ustawień - wystarczy przełączyć kabel do innej maszynki i działać dalej.
Do zalet maszynki cewkowej należy jej żywotność - jest wykonana z prostych i tanich materiałów, co oznacza, że nawet w przypadku naprawy jest to przeważnie niewielki koszt. Plusem jest też kompatybilność ze wszystkimi rodzajami igieł, ale najbardziej istotnym wyróżnikiem jest dowolność ustawień parametrów pracy - wartości skoku igły, twardości oraz mocy uderzenia. Niestety do poprawnego wykorzystania wszystkich możliwości tego rodzaju maszynki należy mieć wprawę lub sporo cierpliwości. Zaraz po skomplikowanej obsłudze największym minusem może być głośność pracy. Maszynki cewkowe to najgłośniejsze z dostępnych opcji, co warto wziąć pod uwagę, jeśli planuje się pracować kilka godzin dziennie, kilka dni w tygodniu. Dla delikatnych i mniejszych nadgarstków minusem może być też spora waga cewki - niestety im lepsza jakość i wykonanie, tym większa waga sprzętu. Dla niektórych wadą może być też konieczność posiadania i przygotowania na stanowisko więcej niż jednej maszynki do wykonania jednego tatuażu, choć to zdarza się też w przypadku maszynek rotacyjnych.
Do przeszłości już przechodzą najrzadziej obecnie spotykane i wychodzące z obiegu maszynki pneumatyczne, o których wspominamy raczej w ramach ciekawostki. Zasilane za pomocą sprężonego powietrza, są niezwykle lekkie i łatwe w obsłudze, lecz mimo to nie stały się tak popularne, jak inne rodzaje maszynek.
Część artystów decyduje się na wykonywanie tatuaży tak zwaną metodą handpoke, która polega na wkłuwaniu tuszu w skórę bez pomocy maszynki. Do wykonania takiego tatuażu wystarczy igła, którą osadza się w specjalnym uchwycie. Sama technika należy do najstarszych na świecie i jako jedyna z technik plemiennych jest używana do dziś.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci nieco dostępne opcje wśród maszynek oraz ich wady i zalety. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór tej pierwszej może być przytłaczający, choć na pewno mocno ekscytujący! Jeśli nadal masz wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z nami, zaznajomienia się z artykułem dotyczącym wyboru pierwszej maszynki lub naszym podręcznikiem, w którym bardziej szczegółowo zagłębiamy się we wszystkie niuanse.
Komentarze (0)